Thymus vulgaris
Hluchavkovité (Lamiaceae), veľmi medonosný, okrasný
Opis
Trvácny, malý rozkonárený poloker vysoký 5-40 cm. Kvitne od mája až do septembra. Darí sa mu na kyprých, piesočnatých, kamenistých i hlinených pôdach dostatočne zásobenými humusom a vápnom. Vo veľmi výživnej pôde stráca svoju korenistú chuť. Vyhovuje mu slnečné stanovište. Je vhodný na vytváranie nízkych živých plotov. Poznáme mnoho druhov tymiánu, ako napríklad vo volnej prírode rastúci tymián dúškový, (materina dúška) „Thymus serpyllum“, ktorý má zo všetkých druhov najúčinnejšie liečivé vlastnosti. Zaujímavé sú taktiež citrónovovoňavé druhy ako „Silver Lemon Queen“ so striebristo škvrnitými listami, alebo „Thymus pallasianus“ druh so zlatožltými listami. Listy tymiánu sú vhodné do vonných zmesí.
Kuchynské využitie: Usušená kvitnúca vňať má v kuchyni mnohostranné využitie. Korení sa ňou mäso (i hydina, ryby a divina), údeniny, syry, šaláty, strukoviny, dusená zelenina, perkelty, hríby. Pre svoju silnú arómu býva hlavným korením, ale môže sa kombinovať aj s petržlenom, cibuľou a bobkovým listom.
Liečivé vlastnosti: Zápar vo forme čaju pijeme pri liečení krčných a hrudných infekcií, zmierňuje zároveň žalúdočné problémy, pomáha pri zlom trávení. Čaj z materinej dúšky „Thymus serpyllum“ sa odporúča pri nachladnutí, bolestiach hrdla a kašli spolu s medom. Taktiež pomáha pri nespavosti. Podporuje aj tvorbu bielych krviniek, čím zvyšuje odolnosť voči infekciám. Je dobrým analgetikom pri ochoreniach kĺbov a svalov.
Zdroj: http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Tymian