Rajčiak kolíkový

F1 – Tornádo Poloskorý hybrid s univerzálnym použitím. Hodí sa do fóliovníkov, skleníkov, ale aj na poľné pestovanie. Jeho plod je guľovitý až plocho guľovitý, hladký, bez žíhania, stredne veľký až veľký.

Vyžaduje rovnomerný závlahový režim, aby sa predišlo praskaniu plodov.
Rajčiak pôvodne pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Do Európy sa dostal vďaka moreplavcovi Krištofovi Kolumbovi v 15. storočí a pestovali ho najmä v Taliansku. Vo väčšine európskych štátov ho považovali za jedovatú rastlinu a pestovali ho len ako okrasnú rastlinu. V súčasnosti sú najväčšími pestovateľmi rajčiakov Španieli, Gréci, Taliani a Bulhari.
Je to jednoročná teplomilná ťahavá rastlina, ktorá dorastá do výšky 40cm – 2m. Má bohatú koreňovú štruktúru, preto obľubuje stredne ťažké pôdy bohaté na humus a živiny. Neznáša uzavreté polohy a veterné miesta. Pestujeme ho zo semien a predpestovaných priesad, ktorý klíčia pri teplote 18 – 21 ̊C. Semená vysievame v polovici marca do debničiek, intenzívne miestnosť vetráme, aby boli priesady nízke a pevné. Pred vysadením na záhon rajčiaky otužujeme. Predpestovanie trvá zhruba 8 týždňov. Pre poľné pestovanie vysádzame priesady najprv do fóliovníka a udržiavame stálu teplotu 23 – 25 ̊C. Po vysadení na záhon do vzájomnej vzdialenosti 30cm, hneď rajčiaky zavlažujeme (až 2,5l vody/denne na jednu rastlinku) a vysokým odrodám zabezpečujeme oporu vo forme kolíkov a pyramíd. Podpory by mali merať zhruba 180cm, pričom 30cm z nich sa nachádza v pôde a zbytok 150cm na povrchu. Kvety rajčiakov sú žlté. Prvý zber plodov vo všeobecnosti začína koncom júla, plody zbierame postupne ako dozrievajú, bez stopiek, aby sa navzájom nepoškodili. Rajčiaky pestujeme pre ich plody, ktoré sú chrakteristické svojim tvarom, veľkosťou a farbou pre jednotlivé odrody. Koncom augusta odrežeme hlavnú stonku nad poslednými rozkvitnutými kvetmi, lebo do prvých mrazov by rastlina už nezarodila. Keď teplota klesne pod 12 ̊C rajčiak prestáva rodiť. Ich najčastejšími škodcami sú vošky a molice.
Rajčiak obsahuje až 90% vody a ďalšie vitamíny – najmä vitamín C, betakarotén, ktorý sa mení na v tele na vitamín A a minerálne látky, z ktorých má najväčšie zastúpenie chróm. Má močopudný a antibiotický účinok. Podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Má antibiotický a močopudný účinok. Konzumujeme ho surový v zeleninových šalátoch, používame ho na prípravu teplých jedál a neposlednom rade ho konzervujeme. Rajčiaky vytvárajú hodnotnú zložku ľudskej výživy a patria medzi najobľúbenejšie zeleniny.

Zdroj: http://www.semena-osiva.sk/osivo-osiva-zeleniny/39-rajciak-kolikovy-f1-tornado-semena-02-g.html

 

Scan the QR Code