Majorana hortensis
Hluchavkovité (Lamiaceae), medonosný
Vzhľad
Majorán záhradný je jednoročná, v oblastiach Stredozemného mora aj trváca, plstnatá, veľmi aromatická rastlina dorastajúca do výšky 20-40 cm. Biele, alebo zriedkavo i ružové súkvetie sa skladá z 8-12 kvietkov, ktoré sa nachádzajú na konci vetvičky. Kvitne v júli až auguste. Zbierame mladé lístky. Je náročný na slnko a teplo, polohu chránenú pred severnými vetrami a na výživnú ľahšiu, piesočnato hlinitú pôdu s dostatkom vápna. Listy používame do vonných zmesí a aromavankúšikov.
Množenie
Výsevom do pareniska v prvej polovici marca. Priesady vysádzame na stanovište začiatkom mája, keď už nieje riziko mrazov. V priebehu vegetačného obdobia môžeme rozmnožovať i zasýpaním. Dá sa taktiež množiť odrezkami z koreňov, alebo stoniek.
Kuchynské využitie
Sušená kvitnúca vňať sa dáva do väčšiny údenárskych výrobkov. Korenia sa ňou i tučné mäsá a strukoviny. Čerstvá vňať je vhodná do rôznych polievok, omáčok, plniek, gulášov a na všetky mäsité jedlá. Zväčša sa kombinuje len so soľou a čiernym korením, no v malých dávkach sa znáša i s tymianom, šalviou a rozmarínom. Droga majoránu tvorí súčasť korenia do „pizzy“. Dlhým varením stráca svoju vôňu, pridáva sa preto až na koniec. Skladujeme ho nie dlhšie ako rok, v dobre uzatvorených nádobách chránených pred svetlom.
Liečivé vlastnosti
Hlavnou liečivou vlastnosťou majoránu je jeho silne utišujúci vplyv na nervovú sústavu, preto ho používame pri rozčúlení, stresoch, nespavosti, migréne a pocitoch slabosti. V ľudovom liečiteľstve sa používa odvar pri chorobách horných ciest dýchacích, pri hnačkách žalúdočných kŕčoch a nadúvaní. Odvar pridávame do kúpeľa na odstránenie reumatických bolestí. Masť z majoránu je výborná na zapálené a ťažko hojace sa rany.
Zdroj: http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Majoran