Machovka

Machovka Peruánska Machovka Peruánska (physalis) - kalich(Physalis Peruviana (L.))

Rastlina pochádza z vysokohorských tropických oblastí Peru, Kolumbie, a Ekvádoru, kde sa stále vyskytuje aj voľne rastúca. Patrí do čeľade solanaceae – ľuľkovité (radíme sem aj durman, tabak…).

Z oblasti pôvodného výskytu sa začala rozširovať začiatkom 19 storočia. Dnes sa pestuje v mnohých tropických, subtropických oblastiach, ale aj v teplých oblastiach mierneho pásma. Pre všetky druhy machoviek je typický kalich – od tiaľaj názov Physalis – mechúrik. Machovka peruánska je to druh ktorý môžete ako ovocie kúpiť v obchodoch. Stretnúť sa môžeme s viacerými pomenovaniami napr. čerešňa Inkov, Aztécka čerešňa, ale aj ďalšími. V kalichu sa ukrýva oranžová lesklá bobuľa. Chuťou pripomínajúca egreš. Bobule obsahujú fosfor, vápnik a železo a sú bohaté aj na vitamíny. Obsahuje najmä veľké množstvo vitamínu C. Treba však dávať pozor, lebo nezrelé plody sú jedovaté! Jedná sa o trvácnu bylinu, zväčša však pestovaná ako jednoročná – hlavne v našich podmienkach, kde neprezimuje.
Je známych podľa rôznych zdrojov 75-90 druhov, zväčša pochádzajúcich z nového sveta.U nás sú známe hlavne prvé triz množstva druhov:

  • machovka čerešňová – Physalis alkekengi
  • machovka peruánska -Physalis peruviana
  • machovka lepkavá – Physalis ixocarpa, syn P. philadelphica
  • physalis pruinosa
  • physalis pubescens

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi) známa pod názvom židovská čerešňa je u nás pestovaná dlho a používa sa do suchých väzieb. Je ozdobná oranžovým kalichom. U nás aj prezimuje, a dokáže sa pomerne jednoducho rozšíriť. V minulosti sa uvádzalo, že jej plody sú jedovaté, aj keď sa to nezakladá na pravde, chuť plodov tejto u nás pestovanej machovky nie sú chutné. Príbuzným druhom je machovka lepkavá (Physalis ixocarpa), jej bobule sú však oveľa väčšie, môžu mať v priemere až päť centimetrov. Zrelé sú tiež ukryté v slamovožltom papierovitom kalichu – ako rastú môžu pretrhnúť kalich. Šupka zrelých plodov je tuhá, lesklá a lepkavá. Najčastejšie má žltkastú farbu, no existujú aj plody modré alebo fialové.Tento druh nazývaný aj tomatillo sa používa ako zelenina. Aj množstvo ďalších druhov rodu physalis sa používa hlavne ako zelenina. Niektoré druhy sú zaradené medzi halucinogénne rastliny.

Zdroj: http://www.citrusar.sk/machovka.html