Zornica

Zornica alebo Amarylka, odborne nazývaná Hippeastrum je okrasná cibuľovina, ktorá pochádza z Južnej Ameriky a vytvára dlhé kvetné stvoly s obrovskými kvetmi hviezdicovitého tvaru. Patrí tiež medzi najobľúbenejšie tzv. izbovky. Je to kvet, ktorý dokážeme celkom jednoducho donútiť kvitnúť a to je na ňom to zaujímavé.

Cibule sa predávajú v rôznych veľkostiach, väčšinou 24/26 (obvod cibule), ale ja osobne mám aj menšiu, ktorá má obvod max 16cm. Väčšie cibule sú lepšie, pretože z nich väčšinou vyrastá viac kvetných stvolov, s viacerými kvetmi. S menšími cibuľkami býva problém, pretože nemajú dostatočnú silu na vytvorenie krásnych stvolov s kvetmi. Preto sa často stane, ak si takú sibuľku donesiete domov, kvetný stvol sa prvý rok buď ani nevyvinie, alebo v polovici rastu zoschne. Vtedy je nutné stvol odstrihnúť a nechať len listy, aby z nich mohla cibuľka čerpať potrebné živiny a mohutnieť. Ďalším rokom vás už môže potešiť krásnymi kvetmi.
Zornice môžeme vysádzať od októbra do apríla. Obdobie kvitnutia väčšinou trvá od novembra do mája. Pokial cibuľky nemôžete vysadiť hneď po kúpe, treba ich uskladniť v miestnosti s max. teplotou od 8 do 10 stupňov celzia.
Pred vysadením cibule, ju vložte najprv na pár hodín do nádoby s vodou izbovej teploty. Naštartuje to rast koreňového systému. Pre vysadenie treba vybrať vhodný kvetináč. Najlepšie taký, kde vám medzi cibuľov a okrajom kvetináča zostane priestor na šírku prstu. Približne tých 2,5-3,5cm.
Do kvetináča najprv vložte drenážnu vrstvu, najlepšie štrk, po prípade keramzit. Spodnú vrstvu zasypte vhodným, hlavne kvalitnejším substrátom. Cibuľu Zornice zasaďte tak, aby bola aspoň jej polovica 1/2 nad substrátom. Väčšia hĺbka je najlepšia pre veľké cibule, ktoré vytvárajú dlhé, ťažké stvoly s veľkými kvetmi, ktoré môžu spôsobiť, že sa vám celá rastlina neskôr prekotí.
Ak ste cibuľu opatrne vložili do substrátu, dosypte okolo nej potrebnú vrstvu substrátu a opatrne popritláčajte, aby ste cibuľu ukotvili. Kvetináč aj so zasadenou cibuľou mierne polejte odstátou, vlažnou vodou (nepolievajte cibuľu! Mohla by vám začať zahnívať.) a preneste na vhodné teplé a slnečné miesto. Od zasadenia cibuľky, by ste sa mali dočkať kvetov za 6-10týždňov.
Pre dobrý vývoj kvetných stvolov cibuľa musí byť na teplom stanovišti s dostatkom rozptýleného svetla, najlepšie s teplotou cca 20-24 stupňov celzia. Dokiaľ nebude mať kvetný stvol aspoň 8cm dlhý, polievajte minimálne. Stačí raz za cca 7-10dní. Postupne zálievku zvyšujte, ale opatrne, aby ste zbytočne substrát nepremokrili, lebo by vám cibuľa začala hniť.
Po odkvitnutí všetkých kvetov treba kvetné stvoly odstrániť. Listy sa nesmú zničiť, pretože tie treba ponechať na cibuľke, aby mohli ďalej rást a vyvýjať sa. Cibuľa z nich čerpá množstvo živín, ktoré potrebuje na zosilnenie. Polievajte ďalej a pravidelne prihnojujte hnojivom na kvitnúce rastliny. V septembri prestaňte hnojiť aj polievať.
V októbri odstrihnite zaschnuté listy a celý kvetináč aj s cibuľou preneste do suchej, tmavej a chladnej miestnosti. Celý čas cibuľu ponechajte v suchom substráte. V januári presaďte cibuľu do nového substrátu a ďalej postupujte presne tak, ako keď ste si ju kúpili. V marci až až apríli by ste sa už mali znova tešiť krásnym kvetom. No je možné, že už nebudú dosahovať takej veľkosti, ako prvý krát, ale pre ich samotnú krásu sa ich aj tak oplatí pestovať. Na jar a v lete jej vyhovuje pestovanie vonku. Ak ju máte v byte, postačí ak ju premiestnite na balkón.
Pri správnej starostlivosti vám môže jedna cibuľa vydržať veľa rokov a opakovane vás tešiť krásnymi kvetmi.
Zdroj: http://rastlinkyudevilky.blog.cz/1103/hippeastrum-zornica