Rosmarinus officinalis
Hluchavkovité (Lamiaceae), medonosný, okrasný
Opis
Trváci, vždy zelený, voňavý, husto rozkonárený poloker, vysoký 10-150 cm. Kvitne v apríli až júli modrofialovými, ojedinele bielymi kvetmi. Celá rastlina má príjemnú gáfrovito korenistú vôňu a horkú chuť. Vyžaduje priepustnú, piesočnato hlinitú pôdu s dostatkom vápna. Darí sa mu na slnečnom stanovišti, alebo v polotieni, chránení pred chladným vetrom. V našich podmienkach vymŕza, preto ho na zimu premiestňujeme do vnútra. Pri pestovaní v interiéri dávame pozor na prievan. Rozmarín ho neznáša. V minulosti sa pestoval na dedinách takmer v každom dome. Patrilo mu vždy čestné miesto v domácnosti. Bol považovaný za kvet lásky a vernosti. Pri grilovaní ho môžeme pridávať do ohňa. Svojou vôňou vytvára príjemnú atmosféru. Tvorí súčasť vonných zmesí.
Kuchynské využitie: Korení sa čerstvým i sušením listom, ktorý má jemne gáfrovitý pach a horko aromatickú chuť. V malých dávkach sa pridáva do polievok, varených zemiakov, zeleniny, šalátov, štiav, mias i do cesta. Aromatizujeme bylinkové maslá. Pri pečení mäsa na otvorenom ohni sa odporúča vhodiť na žeravé uhlie rozmarínový konárik. Mäso prijme rozmarínovú vôňu.
Liečivé vlastnosti: V liečiteľstve je výnimočný. Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. Upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Vhodný je zvlášť pri reumatizme, kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti a migréne. Priaznivo podporuje aj činnosť pečene. Rozmarínové víno je liekom na nemoci slabého srdca. Pripravíme ho vylúhovaním 50 g drogy v 3/4 litri bieleho vína.
Zdroj: http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Rozmarin